fbpx

Zielone święto, Dzień Świętego Patryka

Znajdź nas

Wszystkie wpisy

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy nawet Prosecco w AL Dente Pasta & Prosecco Bar zmienia swój złocisty kolor na zielony. W St. Patrick’s Day wszyscy stajemy się Irlandczykami.

To irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone jest 17 marca, w rocznicę śmierci patrona Irlandii – św. Patryka. Najważniejszą tradycją obchodów jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. To narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie jako atrybut świętego Patryka.

Świętowanie po irlandzku 

Tego dnia, zawsze skłonni do uśmiechu i zabawy, Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. Największa tego typu parada, na zielonej wyspie, odbywa się oczywiście w stołecznym Dublinie.

W irlandzkich pubach, ale też przed nimi na ulicach, pije się tego dnia duże ilości whiskey oraz legendarnego piwa Guinness. Tradycją jest między innymi picie obowiązkowej szklanki whiskey tzw. „dzbana Patryka”. Jest to związane z legendą, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.

Jednym z najpopularniejszych dań serwowanych w Dzień Świętego Patryka jest peklowana wołowina i kapusta, ale istnieje też wiele innych, tradycyjnych irlandzkich specjałów, to między innymi: zapiekanka z wołowiną i Guinessem, irlandzki gulasz, placki ziemniaczane czy babeczki z Bailey’s.

Radosna oprawa irlandzkiego święta, corocznie przyciąga na zieloną wyspę, rzeszę turystów z całego świata.

Shamrock, węże i zielone rzeki

Głównym symbolem święta jest shamrock (trójlistna koniczyna), która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

Inna z legend głosi, że Święty Patryk wypędził z zielonej wyspy wszystkie węże. Zbudował skrzynkę, do której udało się zwabić ostatniego węża, który nie chciał odejść z wyspy. Dziś na terenie całego kraju faktycznie nie ma tego rodzaju gadów:), co nie do końca musi mieć związek z legendą.

Irlandzkie święto obchodzone jest równie szumnie poza Irlandią. W wielu miejscach świata organizowane są parady, podświetlane są na zielono budynki, a nawet są zabarwiane rzeki (np. w Chicago), fontanny czy wodospady. Popularna jest też konsumpcja zielonego piwa, whiskey oraz pokazy irlandzkich tańców i muzyki. W Al Dente Pasta & Prosecco Bar świętujemy Dzień Świętego Patryka przy zielonym Prosecco:). 

Wracając jeszcze do zielonego piwa, to warto zaznaczyć, że zwyczaj jego podawania nie jest tradycją rodem z Irlandii, zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku.

Elvis na „Ladies Night” w Cinema City. Wygraj zaproszenie!

Elvis na „Ladies Night” w Cinema City. Wygraj zaproszenie!

Elvis na "Ladies Night" w Cinema City. Wygraj zaproszenieZnajdź nasWszystkie wpisyKolejna odsłona kobiecego święta „Ladies Night” w kinie Cinema City na rynku Manufaktury będzie bardzo muzyczna. Panie obejrzą przedpremierowy pokaz filmu „Elvis”. Produkcja opowiada o...

Znajdź nas

Wszystkie wpisy